Vyhledávání

Statistika návštěv

Dnes:22
Celkem:92188

Táborová povídka 2018 Ríši Sedláka

Risa SedlakProbudil jsem do hezkého táborového rána. Na vteřinu bylo hezké. Dokud mi nedošlo, že místo rozcvičky bude koupání v ledové Svatce. ,,Brrr.‘‘ Už cestou mi byla zima. Jeden z nováčků chtěl dokázat svou odvahu a skočit do Svratky šipku. Bylo nám jasné, že zasadí ,,mrkve‘‘. A taky že jo. Zavolali jsme táborovou zdravotnici Soňku a ta zdravého nešťastníka odvedla na zdravotku. Zbytek ranní koupele proběhl bez brutálních katastrof. Náčelník prohlásil: ,,To nám ten den hezky začíná!‘‘

Zazněla píšťalka a křik denní hlídky: ,,Příprava na snídani!‘‘ Hledám hrnek. Když jsem ho našel, byl celý od kakaa ze včera. To bude zase průšvih! No, nakonec to nebylo tak strašné. Podařilo se mi špinavý hrnek vytřít trávou. ,,Jsem prase? ‘‘ ,, Nebo ne?‘‘ ,,Ani ne ….‘‘ K snídani byl chlupatý chleba. Chutnal mi, ale kakao jsem si moc neužil, mělo pachuť po trávě.

Následoval nástup. Nic zajímavého. Zato po nástupu je na programu nejobávanější část dne – prohlídka stanů!!! Se sousedem se snažíme na poslední chvíli uklidit, ale moc to nejde. Ešus, lžička, příbor, vše je zamaštěné a špína nechce dolů. Kufr vypadá jak po výbuchu bomby. Při srovnání jedné části vyhřezne jiná. A se skříňkou to je podobné. Navíc mi soused hodí na postel svou slupku od banánu a tak si ji chvíli přehazujeme ze strany na stranu: ,,Je tvoje, ty ji ukliď!‘‘ ,, Ne, je tvoje!‘‘ ,,Povídám, že je tvoje!‘‘ ,,Co se to tu děje, chlapci?‘‘ Oba ztuhneme – přišel náčelník. ,,Tak copak to tu máme?‘‘ ,, Nádobí hnus!‘‘ Otevřel kufr, vyvalila se na něj tuna zmuchlaného oblečení. A začala letecká show. Ešus, lžíce, hrnek, kufr …vše letělo ven. Teď byl stan krásně uklizený a čistý až na jedno. Na skříňce doslova svítila žlutá banánová slupka. Bylo mi jasné, že to nám jen tak neprojde. ,,Tak to máme mínus pět bodů do oddílového bodování.‘‘ Tím to pro mě ale neskončilo.

Když jsem vylezl ze stanu, chechtala se tam polovina tábora: ,, Neuletělo ti něco?‘‘ ,,Jak jsi naučil ešus létat?‘‘ posmívali se jedni. ,,Tak za tu slupku mínus padesát bodů‘‘ hráli jiní náčelníka. Nakonec mi kamarádi pomohli s úklidem a ještě dlouho jsme se tomu smáli.  

Záhada ztraceného medovníku

Officer JennyPrvní táborovou povídku do literární souteže 2017 poslala Terka Kohlová. Povídka se jí moc povedla, učitě si ji přečtěte. Povídky můžete posílat až do konce září, kdy naše literární soutež končí.

Táborová povídka od Terky Kohlové

camelotDalší táborovou povídku do literární soutěže poslala Terka Kohlová a povídka je to skvělá. Pobavte se, najdete ji v příloze aktuality. Díky za povídku a těším se na další zásilky.

Táborová povídka od Terky Blešky

znaky hnedy03Druhou táborovou povídku do literární soutěže poslala Terka Blehová z Orlů a je stejně skvělá jako ta první. Pobavte se. Díky za povídku a těším se na další zásilky.

Táborová povídka od Lancelota

lamcelot kunPrvní táborovou povídku do literární souteže poslal Želva, který ztvárnil roli Lancelota. Na povídce je vidět, že o své roli hodně přemýšlel. Všem doporučuji k přečtení, moc jsem se pobavil nad čistotou Lancelotových myšlenek.

Povídka z tábora 2015 - Táborové šílenství

leia2„Ahoj. Můžu sehnat hnědou látku na pláště, platí se za kilogramy. Máte někdo zájem?“ „Našli jsme s Míšou super tutorial na vlasy pro Ahsoku!“ „Máte už meče nebo je budeme objednávat hromadně, že bychom ušetřili na poštovném..“ „Jak po mně může Pavel chtít, abych měla nějaký slavnostní šaty jako kostým? Viděl vůbec, co nosila?!“ „Kde budete kupovat barvy na obličej?“ Čtu v květnu hromadné náčelnické konverzace a začínám panikařit. Nevím, jaký kostým po mně „nejvyšší“ chce, kde seženu pro svou postavu pistoli, aby nevypadala jako hračka a zárověň bych k ní nepotřebovala zbrojní pas, jak ze svých vlasů učešu ty koláče, co má Leia na hlavě... Až v tuto chvíli na mě doléhá tíha zodpovědnosti, která byla vložena na má, teď již takřka královská, bedra. Nedá se nic dělat, zatahuji dalšího člověka do hry. Maminka ochotně objíždí galanterie a shání látku, kterou by princezna pro výrobu svého šatu schvalovala. Ta se momentálně raduje z galaktických bot objevených ve výprodeji Tesca.

                A je to tady. Hlavně nic nezmuchlat, nezapomenout! ‚Hm, kam ve stanu pověsím bílé šaty, aby nepřišly k úhoně?‘ Tento problém ovšem záhy mizí v nenávratnu a nahrazuje jej závažnější. ‚Jak na táboře nosit bílé šaty, aby brzy nepřipomínaly mnou jinak oblíbené maskáče?‘  Připravujeme se na první scénu, zahájení celotáborové hry. „Neblázni, Pavle, to nemůžeme stihnout!“ Smlouváme s náčelníkem o drahocenné minuty. Zapomeňte na náročnost příprav před odchodem do společnosti, tady se jedná o dočista jinou úroveň šílenství. Pašujeme části kostýmů přes tábor, aby padawani zatím nic neviděli. Z táborového kruhu se stala divadelní šatna. Pomáháme těm méně šťastným barvit obličeje, dekolty, ruce na žluto, zeleno, modro, bílo... (Jak se tohle bude smývat?) „Máte, prosím, zrcátko?“ „Tome, jak si budeš dělat ten vzor na obličeji?“ „Karle, vem tuhle tužku na oči a pomoz mi, když ti stačí jenom natáhnout masku na hlavu a jsi hotovej..“ Po dvaceti minutách upravování čekáme na děti schovaní v hangáru. A už je slyšíme. Nervózně si opakuju text, klepou se mi ruce, takže bude i hlas. Já mám snad trému! Rozhlížím se kolem sebe a musím se pro sebe usmát. Stojíme tu-asi dvacet dospělých lidí momentálně zbarvených skoro do duhova, potících se v těžkých pláštích v saunovém horku, které v hangáru zavládlo, se svítícími holemi v rukou a naučenými větami v hlavách. A tajně doufáme, že naši snahu ocení Yodu poslouchající děti venku. Děláme to přeci pro ně. (Nebo možná pro ty v nás?)

Jak viděl tábor 2015 Kuba Kožíšek

anakin2Konečně! Zase je červenec a my se všichni těšíme na křižánecký tábor. Máme s sebou přeplněné kufry, teplé spacáky a další nezbytné věci k bydlení ve stanu. U autobusu na nás čeká Jana s Petrem, kteří přepočítají všechny účastníky a zavelí k nástupu. První úkoly po příjezdu do tábora a příchodu do stanu: povleč si postel, vybal si spací pytel, pověs si na ramínko nástupovou košili. Po chvíli se ozve pískání denní hlídky a začneme se oblékat do nástupových košilí. Na prvním nástupu  nás Pavel přivítá do tábora, připomene nám táborová pravidla, představí nováčkům náčelníky a zaúkoluje jednotlivé oddíly prvními pracemi. Něco takového se mi vybaví při pomyšlení na první táborový den.

Tento rok byl tábor na téma Star Wars. Děti a mládež představovali padawany, náčelníci mistry Jedi, nejstarší oddíl Ježci Sithy, Pavel byl mistr Yoda, Petr zase Darth Vader. Děti měly hnědé jedaiské pláště a světelné meče s nejrůznějšími zvukovými a světelnými efekty.

Slova táborové hymny opět napsal Krtek, hymna byla jako předešlé velmi vydařená.  Etapy, jako každý tábor, jich i letos bylo 5. Celotáborovou hru letos vyhráli Orlíci. Druhou příčku vybojovaly Berušky, na třetí místo se dostali Veverky, čtvrté místo obsadili Kolouši, na pátém místě skončili Berunky a na šestém místě byli Koloušci.

Co když je na táboře deštivé počasí, do toho létají blesky nebo je jen studené počasí? Všichni táborníci zůstanou v suchu! Inu, jak říká náčelník tábora Pavel: ,,Není umění zmáchat se, ale zůstat pěkně v suchu!‘‘

Zato, když je naopak vedro až k nevydržení, nikdo se neobejde bez výletu k rybníku či alespoň ke svlažení se ve studené Svratce.

Po každé hře či sportovní aktivitě, určitě všem vyhládne. Proto se všichni těší co dobrého nám kuchař Radek a všichni ostatní v kuchyni uvaří.  Sekaná, špagety či vepřo-knedlo-zelo? Od Radka chutná vše skvěle.

Nesmí tu také chybět hlavní bod zábavy. Slavnostní táborový oheň je vždy nabitý  těmi nejlepšími scénkami a písničkami. Co oddíl, to nějaká zábavná scénka. Scénky vždy všechny diváky pobaví.

Tábor zakončíme vyhodnocením tábora. Všichni z oddílů dostanou ceny a diplom. Naši drazí náčelníci jsou také oceněni diplomem. Zbývá udělat hromadné foto a poté jít dobalit.

Poslední den je budíček posunutý a vstává se dříve. Po ranním nástupu se začne pomalu demontovat tábor a také uklízet materiál do kuchyně a jídelny. Na posledním závěrečném nástupu nám je sděleno, že jsme úspěšně sbalili tábor. Naposledy jde vlajka dolů a loučíme se s táborem "Pod Horkou". Prázdninám třikrát Hurá! "Hurá! Hurá! Hurá!" Tábor končí, ale všichni se těšíme na příští rok.

Z je za rok zase zpátky, těšíme se na Křižánky.

Zapsal Kuba Kožíšek

Povídla z celodenního výletu na táboře

TaborNáš celodenní výlet začal tím, že jsme se vydali přes ledovou řeku Svratku a obec Křižánky, směrem k nejvyššímu bodu Žďárských vrchů, k Devíti skalám. Byli jsme nuceni zpomalit tempo, jelikož naše batohy byly přeplněné surovinami a náčiním k přípravě oběda. Když jsme dorazili na místo vaření, na Sochův kout, tak začal náš tým shánět dřevo na oheň. Ostatní připravovali ohniště na vaření obědů a jiní členové připravovali suroviny na guláš. Jakmile. bylo jídlo hotové, najedli jsme se a naši milovaní vedoucí jej ohodnotili.

Když jsme byli sytí, sbalili si věci a vydali se na vrcholky Devíti skal. Cestu nám zkřížili neodolatelné borůvky, které jsme je ochutnali, ale některé byly trošku kyselé. Poté jsme dorazili na vrcholky Devíti skal. Alča, jako naše fotografka, nás začala dokumentovat.

Po sestupu jsme se se zpěvem vydali na rybník Řásník. Na Řásníku jsme se téměř všichni vykoupali. Pak jsme chtěli odejít do tábora, ale začalo pořádně pršet. Při dešti byl silný vítr a velké kroupy. Všichni se schovali pod stříšku se sezením. Po chvíli přestalo pršet a my se konečně mohli vydat do tábora. V táboře následovala večeře, nástup, večerní volno a naše spacáčky.

Náš celodenní výlet se nám velice líbil. Zapsala skupina Žlutých (Elča, Kuba, Mates, Ondra, Fíla S.)

.

Já být HRMmmm

lovec lukSoutěž o nejlepší povídku z tábora 2014 stále pokračuje. V příloze níže si můžete přečíst povídku od Želvy, myslím, že kdo byl natáboře, rychle pochopí souvislosti a moc se pobaví a kdo na táboře nebyl...pobaví se určitě taky.

.
Přílohy:
Stáhnout tento soubor (Já být HRMmmm.pdf)Já být HRMmmm

Křižánky 2014 podle Kuby Kožíška

lovec ohenLetošní tábor byl na téma Putování za ohněm. Příběh se odehrával v době kamenné. Proto jsme všichni měli kostýmy vyrobené z kůže a kožešin.

Také jsme mohli mít kamenné sekery, oštěpy nebo šípy. Kdo chtěl, mohl si vyrobit a přivézt šamanskou hůl.

Jako na každém zálesáckém táboře bylo letos hodně oddílů.

Na etapy jich bylo celkem sedm: Koloušci, Kolouši, Malé Veverky, Berušky, Piraně, Orlíci a Velké Veverky. Stejně jako minulé dva roku  již nejstarší oddíl Ježci nesoutěžil v etapách celotáborové hry , ale například byl na Přežití, pomáhal s nejrůznějšími pracemi Pracovnímu klubu PK a stavěl pagodu na slavnostní táborové ohně .

Letošní rok se také jako vždy hrála hra mezi oddíly. Letos to byli jako v předchozích letech Trpaslíci . Ve hře jde o to, že každý tým má své pole (jako při volejbalu) a uprostřed má menší čtverec a v něm kousky molitanů představujících trpaslíky. Úkolem protihráčů je vyběhnout do pole protihráčů tak, aby ho protihráči neplácli (nechytili) a vběhnout do čtverce s trpaslíky a vzít jim trpaslíka a vyběhnout zpátky do svého pole a vhodit trpaslíka do svého čtverce. To samé dělají protihráči. Při hře je důležité, aby někteří bránili své trpaslíky a někteří běhali pro další. Také je výhodné, když proběhne někdo na konec za protihráčovo pole a když někoho z jeho hráčů chytí, tak ho může osvobodit. Také je pravidlo, že každý hráč může vzít jenom jednoho trpaslíka.

Na táboře se pravidelně střídají nejrůznější povinnosti: kuchyňská služba, vlajková četa, zápis do kroniky a noční hlídky. Kuchyňská služba má také hlídky na branách tábora. Noční hlídky hlídají tábor v noci. Členové oddílu se střídají po dvou hodinách. Hlídají ve dvojicích. Vlajková četa vztyčí a sejme vlajku vždy na ranním a večerním nástupu vlajku. Tvoří ji čtyři členové určeného oddílu. Vlajková četa stojí vedle stožáru. Zápis do kroniky provádí vždy několik členů oddílu.

Pokud je odpoledne horko můžou se jednotlivé oddíly jít svlažit do řeky Svratky anebo jít na výlet k blízkému rybníku a na něm se učit veslovat na kánoi. V rybníku se samozřejmě můžou i vykoupat. Po dohodě s náčelníkem oddílu můžou si oddíly jít nakoupit do obchodu v Křižánkách.

Dvakrát v průběhu tábora je slavnostní táborový oheň. Před ním se však musí udělat spoustu příprav: postavit a vycpat pagodu, sehnat dlouhé tyče na fagule (fagulemi se zapaluje oheň), chrastí, smůla na fagule (aby lépe chytly) a dřevo na přikládání. Slavnostní táborový oheň zapalují vždy čtyři vybraní členové tábora určeni náčelníkem tábora. Zapalují se čtyři menší ohně po bocích pagody.  Je to oheň: odvahy, lásky, přátelství a pravdy. Při táborovém ohni se o zábavu starají jednotlivé oddíly a to tím že, nacvičí nějakou scénku, písničku a podobně. Mezi jednotlivými vystoupeními se hrají 3-4 písničky.

Každý rok je k tématu i táborová hymna. Hymny nám skládá Michal Školník alias Krtek. Hymnu složí tak, že vymyslí slova jednotlivých slok a refrén a poté přidá melodii některé písničky. V minulých letech použil Krtek písničky jako Hlídač krav, Okoř, Buráky, Hejkal a další. Hymna se zpívá vždy po scénce u táborového kruhu, na návštěvním dni, při táborovém ohni anebo jen tak s oddílem.

Na konci tábora je slavnostní vyhlášení celotáborové hry a pořadí v bodování jednotlivých oddílů. Po rozdání cen je společné foto se všemi oddíly, vedoucími, kuchařem a všemi co jsou na táboře. Poté je focení jednotlivých oddílů popřípadě skupinek. Na táboře jsou předními fotografy Alča Beranová a Petr Sedlák. Posledních pár táborů i Lucka Kasalická.

Den po vyhlášení se za dopoledne tábor zbourá, veškerý materiál se uklidí do kuchyně a jídelny. Zbytek se odveze do Chrudimi. Poté je poslední nástup, na kterém nám náčelník Pavel Sedlák popřeje krásné prázdniny a připomene nám, abychom se tu příští rok sešli všichni znovu. Poté se všichni rozloučí, popřejí si krásné prázdniny a odjedou domů.

.

Noční hlídka

gimliV noci jsem s Alčou začal hlídat. Když jsme se teple oblékli, prošli jsme tábor a šli do jídelny, kde měla Alča časopis ABC, který jsme si prohlédli. Byl tam i Strejda, a tak si chvíli prohlížel a četl s námi. Potom jsme šli na obchůzku tábora. Když jsme se vrátili, Strejda s náčelníkem a Slamáčkem hráli karty. Byla tam i můra, která se napila táborového moku, zakoukala se do světla a už se jí nechtělo odletět. Hlídka utekla jako voda a byl čas, aby nás někdo vystřídal. Na řadě byly holky, Terka Bleška a Elča. Budit je byla sranda! Přišli jsme ke stanu a ony spaly jako polena, těžce jsem je probudil, ale ony se nechtěly obléct. Když si alespoň sedly na postel, zjistily, že má Bleška na nohách dvě levé boty a Elča marně hledá druhou botu, protože je měly stejné a popletly si je. Nakonec vstaly, obuly si každá správnou botu a vystřídaly nás. My šli spát. Zapsal Ondra Kohoutek

.

Jak to ve skutečnosti dopadlo

samKdyž Hobiti zničili prsten, vrátili se do kraje. Chtěli si najít Hobity. Pipin se vydal na sever. Frodo se vydal na jih k městu trpaslíků a Smíšek šel na západ k táboru Křižánky, kde se zamiloval do Baruš Kohlové. Frodo ale trpaslíky urazil a začaly padat rány. Zatroubil na roh, přiletěl orel, nabral ho na křídla a odletěl domů. Pipin po cestě potkal elfku Báru Holubovou, která bojovala s drakem. Pomohl jí, zavolal Piloušky a zabili společně dračici. Vzali jí z hnízda vejce. Společně si postavili dračí farmu. Zapsal Kryštof

.

Kalendář

duben 2019
Ne Po Út St Čt So
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Přihlášení

Z našich akcí

Podpořili nás


Chrudim

Netfirmy


Statika Čížek